Чопська
міська рада

Офіційний веб-сайт

Обережно: змії!

0

У зв’язку з настанням теплої погоди під час відпочинку на природі збільшується можливість зустрічі зі зміями.

Змії водяться поблизу боліт, в лісах, горах і на луках. Єдина умова – наявність поблизу (не більше 100 м. від гнізда) відкритих ділянок для прийняття сонячних ванн. Коли температура повітря перевищує середні показники, їх активність знижується, вони стають малорухомими і млявими, тому, зазвичай, люди отримують укуси, якщо випадково наступають, сідають або лягають на плазунів.

Гадюка звичайна, рідко ґалиця (Vipera berus) — отруйна змія родини гадюкових.

Це найбільш розповсюджений вид гадюк в Євразії. В Україні звичайну гадюку можна зустріти в лісовій, лісостеповій зонах та в Карпатах.

В Україні найчастіше зустрічається на луках, галявинах, болотах, на берегах річок, озер і струмків. Густота заселення гадюк дуже нерівномірна. В сприятливих місцях гадюки створюють великі скупчення — їх густота може сягати 90 особин на 1 га, але частіше не перевищує 3-8 на 1 га. Після зимівлі з’являються на поверхні землі звичайно в квітні — травні.

Влітку сховищем для гадюк служать нори різноманітних тварин, пустоти в гнилих пеньках і поміж камінням, кущі, копиці сіна. Гадюки можуть поселятися в покинутих будівлях. В середній смузі гадюки активні в денний час. Люблять грітися на сонці, можуть це робити і просто на стежці, на пеньках, каменях. Полюють як правило в сутінках. Харчуються переважно дрібними гризунами, жабами, комахами. Зареєстрована тривалість життя — 15 років, згідно з деякими авторами — до 30 років.

Як уберегтися від укусів змій:

  • Не рухайтеся. Побачили змію – не робіть різких рухів і почекайте, поки вона не відповзе, як правило, змія просто не побачить нерухомий об’єкт.
  • Одягайтеся відповідно. Якщо ви відправляєтесь в місцевість, де можуть жити змії – вибирайте одяг, який захистить від укусів. Це довгі штани з щільної тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити в черевики.
  • Перевіряйте місце відпочинку. Щоб відлякати змію, перед тим, як сісти на траву, камінь або колода – пошарудіть або постукайте палицею.
  • Не торкайтеся до неперевірених предметів руками. Змії часто ховаються в старих пнях, стогах сіна, під камінням або стовбурами дерев. Саме тому до цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися палицею.

Що робити, якщо гадюка вкусила?

Намагайтеся якнайшвидше потрапити до лікарні, адже тільки лікар зможе надати необхідну допомогу. Однак, пам’ятайте, що навіть без медичного лікування укус гадюки дуже рідко призводить до смерті.

Перша допомога при укусах змії:

  • спокій і мінімум рухів;
  • місце укусу обробіть антисептиком;
  • зніміть з ураженої кінцівки весь одяг, прикраси або взуття;
  • прикладіть до рани лід, обгорнутий в тканину;
  • не можна висмоктувати отруту: таким чином ймовірність зараження збільшується, до того ж, на небезпеку наражається і людина, у якої отрута опинилася у роті (відсмоктувати отруту можна, тільки якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу);
  • не накладайте джгут;
  • не припікайте рану;
  • не можна вживати алкоголь.