Перед виходом з будинку:
- Зробити на підошві та на каблуках взуття так звані «льодоступи»:
- Прикріпіть на каблук шматок поролону (за розмірами каблука) або лейкопластиру.
- Наклейте ізоляційну стрічку чи лейкопластир на суху, чисту підошву (хрест-навхрест або черепицеподібно) і перед виходом натріть піском (на один-два дні вистачає).
- Натріть наждаковим папером підошву перед виходом, а краще прикріпіть його на підошву (але від води піщини наждакового паперу рано чи пізно обсипаються).
- Намажте підошви клеєм (краще типу «Момент») та поставте взуття на пісок.
- Найкращим в умовах ожеледиці є взуття на підошвах з мікропористої гуми чи іншої м’якої основи без високих підборів.
- Людям похилого віку краще в «слизькі дні» взагалі не виходити з будинку. Але якщо потреба змусила, не соромтесь взяти з собою палицю з гумовим наконечником (або з шипом). Якщо ви берете з собою сумку, то візьміть краще таку, яку можна носити через плече. Пам’ятайте, що дві третини травм люди старше 60 років одержують при падінні.
- Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву. Пам’ятайте, що поспіх збільшує небезпеку послизнутися, тому виходьте з будинку поволі. При порушенні рівноваги швидко присядьте — це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.
- Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися.
- Не прогулюйтеся біля самого краю проїжджої частини дороги — можна впасти та вилетіти на дорогу, а автомобіль може виїхати на тротуар.
- Тримайтеся подалі від будинків — ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, дуже велику небезпеку являють собою бурульки, особливо в період танення льоду та снігу.
- Небезпечними є прогулянки під час ожеледиці в нетверезому стані. У стані сп’яніння травми частіше важкі всупереч переконанню, що п’яний падає завжди вдало.
- Прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводження — небезпечні для здоров’я!
- Не виходьте без потреби на вулицю, якщо ви погано себе почуваєте. Зачекайте, поки не приберуть сніг і не розкидають пісок на обмерзлий тротуар.
- Не тримайте руки в кишенях — це збільшує вірогідність не тільки падіння, але і важких травм, особливо переломів та струсів мозку.
- Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та ожеледиці. Пам’ятайте, що під час ожеледиці значно збільшується гальмівний шлях машини і падіння перед автомобілем, який рухається, що призводить як мінімум до каліцтв, а можливо і до загибелі.
Вчимося падати:
Якщо ви відчуваєте, що падіння не уникнути, постарайтеся сісти — так зменшиться висота, з якою ви падаєте. Поширеною помилкою є рекомендація розслабитися при падінні. Мовляв, п’яні падають і нічого не ламають саме тому. По-перше, це неправда. Частота травм, одержаних у п’яному вигляді, набагато вища, ніж у тверезому. А по-друге, шанс перелому при розслабленому тілі зростає, оскільки вся сила удару доводиться на кістку. У момент падіння, навпаки, потрібно напружити м’язи.
Найголовніше – згрупуватися! Якщо ви падаєте на рівному місці, голову треба втягнути в плечі, лікті притиснути до боків, спину випрямити, ноги злегка зігнути. Краще всього падати на бік, але у жодному випадку не можна приземлятися на випрямлені руки. Багато хто так діє інстинктивно, що і призводить до найпоширенішої травми під час ожеледиці — перелому передпліччя.
Якщо вам не пощастило, і ви все-таки падаєте на спину — притисніть підборіддя до грудей, а руки розкиньте поширше.
Якщо ви падаєте зі слизьких сходів, дуже важливо захистити обличчя і голову: постарайтеся прикрити їх руками. Не намагайтеся загальмувати падіння, розчепірити кінцівки — це тільки збільшить кількість переломів. Існує немало порад, як правильно падати, проте, як показує практика, в той момент, коли ноги вже почали роз’їжджатися, пригадати про них важко. Тому техніку правильного падіння треба відпрацювати наперед. У спортивному залі можна попросити інструктора показати низку нескладних вправ, удома — потренуватися на матраці.
Якщо падіння відбулося:
Як правило, більшість з нас, впавши, бадьоро схоплюється, і, охаючи, продовжує бігти у своїх справах. Сила волі і терплячість — звичайні якості, проте, наслідки ігнорованих травм можуть бути плачевними.
Вважаючи перелом за удар, можна дістати перелом із зсувом, вилікувати який буде набагато складніше.
Непомічений вчасно струс мозку надалі може виявитися головними болями, зниженням зору і слуху, різким погіршенням пам’яті і стомлюваністю.
Жінкам слід бути особливо уважними при травмах молочної залози: банальний удар може надалі призвести до утворення пухлини.
Перша допомога при травмах:
Обійтися без допомоги лікаря можна, мабуть, тільки у разі легкого удару.
Прикладіть до хворого місця що-небудь холодне і обробіть його маззю або гелем, що розсмоктує синьці (наприклад, троксевазіном).
Одна з найбільш частих травм, які одержують при падінні, — струс мозку. Проявляється він втратою свідомості (іноді буквально на декілька секунд), нудотою, головним болем. Якщо є підозра на струс мозку – обов’язково зверніться до лікаря.
Ще одна травма – це перелом (або вивих) кінцівки. Ознаки перелому або вивиху: різкий біль, наростаючий набряк, укорочення пошкодженої кінцівки і неможливість нею нормально рухати.
По-перше, обов’язково треба знерухомити кінцівку (іммобілізація). Це необхідно зробити для запобігання зсуву відламків кінцівок. Потім потерпілому слід накласти фіксуючу пов’язку або шину так, щоб суглоби вище і нижче місця перелому (вивиху) виявилися нерухомими. Наприклад, пошкоджену в області передпліччя руку можна обезрухомити пов’язкою з шарфа або заклавши його за борт верхнього одягу.
По-друге, при переломі треба охолодити місце пошкодження. Пакетик, наповнений льодом або снігом, прикладають до місця перелому (вивиху) на 10-15 хвилин. Його потім забирають і замінюють новим. Це зменшить набряк і біль. А ось гріти хворе місце не можна, ефект буде протилежним.
І останнє – знеболення. Будь-яке пошкодження кісток і суглобів супроводжується таким явищем, як травматичний шок. Виникає він від болю, а вираженість залежить від тяжкості пошкодження. Як знеболюючі можна застосовувати анальгіновмісні препарати: баралгін, анальгін, темпалгін та інші.
Звернення в травматологічний пункт або «швидку допомогу» є, фактично, основою, на якій лежать вищезазначені пункти.
До речі, якщо ви прямуєте в травмпункт самостійно або транспортуєте туди потерпілого, пам’ятайте, що буде найкраще надати тілу напівсидячого (напівлежачого) положення.