Сьогодні, 12 листопада, у залі засідань пройшли громадські збори «1 рік діяльності влади», на яких очільник Чопа Валерій Самардак прозвітував про роботу міської ради за цей період часу.
Захід розпочався з демонстрації короткого ролику, котрий зробив один із туристів, що відвідав наше прикордонне містечко. Варто відзначити, що цей відеоматеріал ввійшов до сюжету, який міський голова вручав під час зустрічей з іноземними чиновниками.
Спочатку міський голова розповів про зроблене у сфері житлово-комунального господарства, зокрема, про ремонтні роботи.
По-перше, відновлення дахів на багатоповерхових будинках. Загалом протягом діяльності теперішньої влади було відремонтовано 17 покрівель, у подальшому планується ще 19 та проводиться обстеження 5 заяв. Однак у зв’язку з тим, що бригада, котра займалася відновленням покрівель з об’єктивних причин не може продовжувати свою роботу, то набирають нову групу з 3-5 людей, яка обізнана в цій справі й погодиться працювати в подальшому. Крім того, за сприяння КМКС була відновлена покрівля 1 та 2 корпусів дитячої музичної школи.
По-друге, ремонт внутрішньобудинкових та зовнішніх каналізаційних мереж, їхня прочистка. Зокрема, роботи були проведені на проспекті Залізничників, вулиці Миру, Головна, перехресті вул. Берег і Залізнична. Неодноразово замовлялася спеціальна гідродинамічна машина, яка прочищала каналізаційні мережі по місту. Щодо цього питання міський голова відмітив, що є суттєвий брак техніки, оскільки замовлення транспортного засобу вимагає значних коштів, а його придбання вимагає виділення з бюджету понад мільйона гривень.
Проводилися ремонтні роботи напірного колектору від вулиці Петефі до каналізаційно-очисної станції та запущена в роботу КНС №7 на вул. Берегівській.
По-третє, для утеплення під’їздів у багатоквартирних будинках замінили 28 дверей. Найближчим часом планується встановлення ще 14. Також протягом року проводилися роботи з прочищення водостічних труб із чим неодноразово допомагала військова частина Т0300. Восени цього року розпочався капітальний ремонт будинку на вул. Головна, 53, який має бути завершений до весни 2017 року.
По-четверте, оновлення дорожнього покриття. Протягом всього періоду було відремонтовано дорогу на 10 вулицях, у планах залишається ще 14. Зокрема, якщо дозволить погода, то найближчим часом планується капітальний ремонт вул. Князя Лаборця. Завершення відновлювальних робіт на вул. Йосипа Бокшая та заміна асфальтового покриття на перехресті з Молодіжною.
Вирішується багаторічна проблема — відсутність хорошої дороги до міського кладовища. Для вирішення початкового етапу цього питання восени цього року розпочалося встановлення тротуару вздовж старої бруківки, що дозволяє зручно ходити, оминаючи багнюку. Крім того, були встановленні контейнери, куди можна викидати сміття після прибирання могил, що вирішило проблему виникнення стихійного сміттєзвалища поблизу цвинтаря. Також завдяки спільній роботі міської ради та підприємця Василя Тромпака на кладовищі нарешті можна набрати технічну воду.
Крім доріг, розпочався ремонт і пішохідної зони. Зокрема, бруківкою був вкладений тротуар на вулиці Головна (від перехрестя з вул. Майстерською та Шкільною) та встановлена зливова каналізація. Паралельно з цим відбувалася заміна паркану поблизу міського Будинку культури, котрий набув набагато естетичнішого вигляду після завершення робіт.
По-п’яте, будівництво модульної котельні на альтернативному паливі в ДНЗ «Казка». Крім того, закінчується розробка проектно-кошторисної документації для встановлення в міському Будинку культури опалення, що в подальшому дозволить взимку проводити там різноманітні заходи.
По-шосте, реставрація меморіалу «Загиблим воїнам – визволителям Чопа» (силами Йожефа Петріка) та пам’ятника «Невинно загиблим жертвам Другої світової війни» (Олександр Голод, Іштван Товт).
Проблема водопостачання. Валерій Самардак відзначив, що роботи ведуться вже рік. Були неодноразові звернення до керівництва залізниці з вирішенням катастрофічної ситуації у місті. Однак жодних зрушень так і не відбулося. Рішенням однієї з сесій у місті була введена надзвичайна ситуація. Для вирішення цієї багаторічної проблеми звернулися навіть до прем’єр-міністра України.
До різних інстанцій надсилалися лист щодо допомоги у фінансуванні будівництва власного водозабору у міському парку. Проте ще необхідно мати у користуванні водопровідної мережі, що також залишається відкритим питанням.
Міський голова зауважив, що цього вівторка зустрічатиметься безпосередньо з керівництвом ПАТ «Українська залізниця», тому під час свого звіту зібрав підписи мешканців щодо незадовільної ситуації з водопостачанням. Крім того, кожен присутній отримав акт-скаргу про неякісне постачання холодної води, яку необхідно буде подати у Держспоживслужбу, оскільки лише та людина, котра отримує послугу, може поскаржитися на її неякісне виконання. Також було відзначено, що у дощову погоду, коли з кранів тече каламуть, силами міської ради, прикордонників та керівництва заводу «Єврокар» навчальним, медичним закладам та мешканцям розвозять чисту воду.
Наступним блоком, до якого перейшов очільник Чопа — благоустрій міста.
Значним кроком для розвитку малечі став сучасний дитячий майданчик, відкритий у дворі будинків 1, 3, 5 на вулиці Йосипа Бокшая. Це стало пілотним проектом, реалізація якого продовжуватиметься й надалі. Зокрема, вже наступного року заплановано встановлення дитячих майданчиків у районі вулиць Пушкіна-Петефі, Новозагородня. Крім того, планується встановлення додаткових елементів у дворах багатоповерхових будинків.
До міської ради неодноразово зверталися представники поліції у зв’язку з тим, що у місті катастрофічно не вистачало дорожніх знаків. Для виправлення цієї проблемної ситуації на перехрестях та поблизу навчальних закладів було встановлено 38 знаків, а до кінця року планується ще 29. Варто зазначити, що Чоп — це одне з небагатьох міст Закарпаття, в якому пішохідні переходи позначили «котячими очками», котрі добре видно вночі.
Ще одна багаторічна проблема нашого містечка — прибирання, вивезення та утилізація сміття. Першим кроком з її вирішення стало встановлення 30 компактних урн. Далі після тривалих перемовин зі словацькими інвесторами була створене спільне підприємство «ЕКОЧОП». Для нормального функціонування ТОВ іноземні партнери закупили сміттєзбиральну машину стандарту ЄВРО-5, сучасні сміттєві контейнери. Варто зазначити, що для пластику вже встановлені у місті. Власники приватних будинків безкоштовно отримали близько чотирьохсот120 літрових баків.
Протягом весни-осені, незважаючи на брак техніки на початку, тривав майже щоденний покіс трави на узбіччях та прибудинкових територіях. Також вперше за багато років був приведений у порядок міський парк, у якому вирубали чагарники та систематично приводили до ладу газон. Паралельно з цим висаджувалися квіти, кущі та дерева. Зокрема, після завершення ремонту дороги на вулиці Йосипа Бокшая на узбіччях було висаджено берізки та близько 100 гібіскусів, встановлено 2 альпійські гірки. З’явилися молоді деревця й на Молодіжній, а меморіал «Загиблим воїнам – визволителям Чопа» заграв новими фарбами квітів.
У місті було замінено близько 150 ламп вуличного освітлення. Спочатку було встановлено 50 економних ламп, а згодом світлодіодних (LED) засяяли замість дросельних, що дозволяє економити у 5 разів. Загалом було замінено 100 ламп.
Цьогоріч у місті встановлювалися корисні елементи не лише для малечі, а й для літніх людей. Адже найперше для їхньої потреби було розміщено лавиці вздовж пішохідних зон та у дворах багатоквартирних будинків, у скверику поблизу пам’ятника.
Під час звіту міського голови «100 днів діяльності влади» було порушення питання про те, що на багатьох будинках відсутні таблички з номерами та назвами будинків. Для вирішення цієї проблеми на багатоповерхових будинках встановили двомовні таблички, які виглядають естетично, і написи на яких одразу кидаються в око.
У міста почали з’являтися свої родзинки. Першою цікавинкою став лелека на вулиці Молодіжній. Наступні казкові елементи встановили поблизу перехресть вулиць Йосипа Бокшая та Молодіжної: чарівна хатинка та криничка з журавлем. Незабаром до них приєдналися нові дерев’яні скульптурки: коники з возиком та вітрячок із охоронцем.
Ще одним нововведенням стало прикрашання живої ялинки на новорічні свята, що допомагає зберігати екологію та зменшує витрати з міського бюджету.
Розповів Валерій Володимирович і про те, що робиться у соціальній сфері.
Найперше, що він зауважив — це поява міської лікарні. Після довготривалих перемовин і плідної праці для її відкриття, наприкінці літа вона почало повноцінно функціонувати й надає майже весь спектр медичних послуг, окрім хірургії, пологового будинку тощо. Згідно заключеного договору чопським мешканцям їх надаватиме Ужгородська міська лікарня.
Із кінця березня у місті запрацювала поліція, яка кожного дня патрулює вулиці. Для потреб малозабезпеченого населення, медичних і комунальних закладів, рятувальних служб неодноразово отримувалася гуманітарна допомога з Австрії.
Завдяки плідній співпраці з управлінням юстиції у Чопі безкоштовно надають спектр юридичних послуг: первинна та вторинна безоплатна допомога, яка в разі необхідності може надати адвоката для представлення інтересів у суді.
Максимально прозора діяльність Чопської міської ради: відкриті засідання депутатських комісій, виконавчого комітету, сесій. На офіційному веб-сайті першою на Закарпатті з’явилася рубрика «Електронні петиції». Засідання сесій можна переглянути в режимі онлайн. Запроваджується платформа «Відкрите місто», яка дасть можливість громаді контролювати ситуацію в місті.
Відновлюється спортивне життя. Неодноразово у місті проводилися футбольні змагання. Навесні розігрувався Кубок із волейболу та міні-футболу. Улітку учні на базі шкільного табору відзначили Олімпійський день бігу. Організовуються різноманітні заходи до пам’ятних дат, урочисто відзначена 735 річниця Чопа. Уперше на Старий Новий Рік представники різник конфесій щедрували у центрі, у Будинку культури проведені урочисті заходи з нагоди Міжнародного дня ромів, які продемонстрували їхню культуру та традиції, прикрашалося писанкове дерево.
Цьогоріч проведений спільний останній дзвоник для випускників шкіл №1 і №2, які випустили в небо кульки кольорів національного прапору під державний гімн. У школах проводилися різноманітні заходи.
У Чопській ЗОШ №1 віддали честь і шану директору Степану Кадару, який віддав 30 років свого життя цьому закладу, відкривши меморіальну дошку.
Зауважив міський голова, що ведеться внутрішня і зовнішня політика. Щодо останньої, то очільник Чопа зустрічався з багатьма керівниками іноземних міст, з якими обговорював можливість співпраці. Одним із напрацювань стало за сприяння осередку КМКС підписання Меморандуму по партнерство з угорським Бічке, котре стало ще одним містом-побратимом, ведуться перемовини і ще з 2 словацькими населеними пунктами. Безпосередньо на місті Валерій Володимирович неодноразово ініціював зустрічі щодо об’єднання в територіальні громади. Проводилися безпосередні наради з сільськими головами тих 5-7 населених пунктів, які в майбутньому мають приєднатися до Чопської громади. Проходили зустрічі з підприємцями та бізнесменами, громадські слухання з питань водопостачання та зміни тарифів, звіт за 100 днів діяльності тощо.
Після звіту до міського голови звернулося чимало чопівчан. Питання стосувалися комунальних проблем: неякісного водопостачання та звернення щодо цього питання не лише до керівництва залізниці, а й до Міністерства охорони здоров’я, обрізки дерев, зміни тарифів, ремонту будинків. Також порушувалися соціальні питання: неувага до пенсіонерів, люди, котрі потребують допомоги, допомога учасникам АТО.
Наостанок міський голова поділився цікавою задумкою: спорудженням у парку басейнового комплексу, для якого проектно-кошторисну документацію розробили безкоштовно. Валерій Самардак зазначив, що не варто жити лише цим днем, а такий комплекс дійсно буде корисний для розвитку нашого міста.