Чопська
міська рада

Офіційний веб-сайт

Шрифт Брайля: що ж це за абетка?

0

4 січня відзначали день народження відомого на весь світ Луї Брайля та його унікального винаходу — універсального крапкового шрифту Брайля для незрячих. Багато років поспіль придуманий ним шрифт дає можливість людям з порушеннями зору читати, вчитися та працювати.

Луї Брайль втратив зір у віці трьох років, однак саме він став автором унікальної системи читання для незрячих і слабозорих людей.

Спочатку винахідник використовував техніку нанесення рельєфних написів штрихами. Однак незабаром відмовився від цієї ідеї та запозичив напрацювання Шарля Барб’є, який «писав» за допомогою крапок. Завдяки зміні Брайля шрифт, що складається з шестикрапки, зручний у застосуванні, став найбільш універсальним методом читання для сліпих людей у всьому світі. Пізніше автор винайшов прилад для письма за своєю методикою, який використовують і зараз при виготовленні текстів для ручного читання.

Що ж це за абетка?

Це тактильне представлення буквених та цифрових символів за допомогою шести точок, що дозволяють передавати всі букви та цифри та навіть музичні, математичні та наукові символи. Він використовується незрячими для читання книг та періодичних видань, які друкуються візуальними шрифтами, забезпечує передачу важливої ​​інформації та є проявом професіоналізму, незалежності та рівності.

Абетка Брайля має важливе значення у контексті освіти, свободи вираження поглядів і думок, а також соціальної інтеграції, як це відображено у статті 2 Конвенції про права людей з інвалідністю.

Наразі абетка Брайля є корисною для понад 2,2 мільярдам людей. За даними ВООЗ, саме стільки у світі налічується незрячих чи людей з порушенням зору. Близько 1 мільярду випадків сліпоти або порушень зору є наслідком відсутності профілактики та лікування.

Щоб діагностувати проблеми зору якомога раніше, здійснюють офтальмологічний скринінг. Лікар оцінює гостроту зору (візіометрія) та вимірює внутрішньоочний тиск (тонометрія): пацієнтам, старшим за 40 років, така процедура показана не рідше одного разу на три роки, а особам із групи ризику щодо глаукоми — щороку з 35-річного віку.

Щоби зберегти очі здоровими якомога довше, дослухайтеся простих порад:

дотримуйтеся здорового способу життя;

займайтеся спортом;

регулярно проходьте медичні огляди;

до раціону харчування включіть зелень (особливо шпинат), капусту, рибу (джерело Омега-3 жирних кислот);

контролюйте свою вагу, оскільки її надлишок чи ожиріння підвищує ризик виникнення цукрового діабету або інших хронічних недуг, які у подальшому можуть призвести до погіршення зору або навіть сліпоти;

для захисту очей від шкідливої дії ультрафіолетових променів використовуйте сонцезахисні окуляри;

кидайте палити;

дотримуйтеся правил особистої гігієни під час використання контактних лінз та окулярів.

Важливо: якщо ви довго сидите за комп’ютером або тривалий час фокусуєтеся на чомусь, періодично давайте очам відпочити.

Рекомендуємо вправу «20-20-20»: кожні 20 хв дивіться на 20 м удалечінь протягом 20 с. Ця швидка вправа допоможе зменшити напругу очей.

Пам’ятайте, що здоров’я очей також залежить від стану організму в цілому: дотримуйтесь здорового способу життя і будьте здорові!

Відділ охорони здоров’я
за матеріалами Центр громадського здоров’я України